Popis
Čaj, který oceníte. Tento typ čaje se pěstuje a produkuje na Tchaj-wanu, je světlý v nálevu, přitom nabízí výraznou vůni a plnou chuť. Známý je nejen pro svojí komplexní chutí a i bohatou historií. Čaj, který je částečně oxidovaný, to znamená, že je mezi čajopíjci brán jako čaj, který je něco mezi zeleným a černým čajem. Pěstovaný je ve vysoké nadmořské výšce, což přispívá právě k jeho jedinečné chuti. Pro svoji oblibu je to jeden z čajů, který pro doplnění dovážíme i k nám. Pro zajímavost: Mimo Čínu ho výrobci posílají zejména do Japonska a celé Jihovýchodní Asie.
V českém názvu píšeme Oolong (wu-lung), tradičně 烏龍. V mnoha případech bývá stále nesprávně vyslovován jako ó-long. Jde o označení skupiny čínských a tchajwanských čajů, které charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidaci, kterou následuje rolování. V čínské čajové kultuře se používá také označení, čaje polozelené nebo žlutozelené (čínsky čching-čcha 青茶). Vznik se datuje do roku 1725 do doby vládnutí císaře Jung-čeng dynastie Čching.
Polozelený čaj je stupněm oxidace (často nesprávně označované jako fermentace přechod mezi zeleným a černým čajem. Škála je spojitá, takže lze rozlišovat oolongy více oxidované, málo oxidované apod. Obecně ale stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 %. Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Nálev je světle žlutozelené až oranžové barvy. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.
Vznik původního čínského názvu se pokouší vysvětlit tři různé teorie:
Podle první z nich vznikl oolong přímo z čaje ve tvaru lisovaných disků, které bývaly určeny výhradně císařskému dvoru. Poté, co přišla do módy sypaná forma čaje, nahradil výraz oolong tento původní název. Podle tmavých zohýbaných lístků se tak čaji začalo říkat 乌龙 (wu-lung) neboli Černý drak.
Dle druhé teorie je domovinou oolongu pohoří Wu-i. Zde byl nazván podle místa, kde byl poprvé vyprodukován. Tato teorie se opírá o básně z období dynastie Čching.
Podle třetí teorie oolong pochází z čajovníku v okrese An-si v městské prefektuře Čchüan-čou, kterou objevil muž zvaný Sulong, wulong nebo Wuliang.
Existuje i příběh o muži jménem Wu Liang (později zkomoleno na Wu Long nebo Oolong), který čaj oolong objevil náhodou, když ho po dni stráveném sklizní lístků vyrušil jelen. Když si muž na lístky opět vzpomněl a vrátil se k nim, oxidace u nich už začala probíhat.
Příprava.
Doporučení přípravy se různě liší. Vyzkoušená a používaná příprava tohoto čaje je zalitím vodou o tepletě 100°C v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku. Louhujte 2-3 minuty. Lístky si můžete následně zalít třikrát až pětkrát, přičemž třetí a čtvrtý nálev je považován za nejlepší. Opakovanými nálevy se chuť i pozitivně zjemňuje. Po každém jednotlivém zalití, čajové lístky vždy přeceďte.
Podle dalších zdrojů se doporučuje 1 čajová lžička na 170 ml pokud jsou listy srolované, a až 2 polévkové lžíce pokud jsou listy volně otevřené. Podle jiných se pak doporučuje 20-25 ml na gram čaje. Pokud se čaj připravuje např. v kaj-wanu, doporučuje se nádobu zaplnit do třetiny. Doporučená teplota se rovněž značně liší a pohybuje se buď v rozmezí 82–100°C nebo podle čínských zdrojů dokonce nad 98 °C.
Pro zajímavost.
Na Tchaj-wanu se čaj začal pěstovat až v polovině devatenáctého století. Od té doby se zde ale vyprodukovalo mnoho sort, které se pěstují i v provincii Fu-ťien. Čajový průmysl začal na Tchaj-wanu prudce růst v 70. letech 20. století, stejně jako další odvětví tchajwanské ekonomiky. Díky velké poptávce a silné čajové kultuře je většina tchajwanského čaje určena pro domácí trh. Vzhledem k různorodosti počasí na Tchaj-wanu se kvalita liší v závislosti na ročním období. Ostrov svojí rozlohou není velký, ale charakterizují jej výrazné geografické rozdíly - vysoké hory strmě stoupají z nízko položených pobřežních rovin. Různé podnebné podmínky, teploty, nadmořské výšky a půdní podmínky tak dávají vzniknout čajům s odlišným vzhledem, chutí a aroma. V některých horských oblastech se čajovníky pěstují ve stále vyšších polohách a cena takového čaje dosahuje díky jeho unikátní nasládlé chuti astronomických částek.
Obsah kofeinu závisí na několika faktorech, například sortě čaje, způsobu přípravy a nálevu. Obecně řečeno oolong obsahuje kofein, avšak v o něco menším množství než u černých čajů. U tohoho čaje je na střední hranici.
TAIWAN OOLONG POLOFERMENTOVANÝ ČAJ
175 Kč