I nové čajové keře jsou třeba.
Jak se získávají a jak se o ně pečuje?
To, že je čaj hned po vodě nejpitelnější nápoj na světě není tajemstvím ani v zemi čajových lístků na Šrí Lance. Co ale tajemstvím je, a v našich zeměpisných šířkách a délkách málokdo ví, že i o čajové keře se plantážníci velmi pečlivě starají, i když to na první pohled nevypadá. Nic ale nenechávají náhodě. Velmi dobře vědí, že je třeba čajové keře nejen rekultivovat|omlazovat, ale i průběžně sázet čajovníky nové.
Velmi brzy však budou muset řešit jiný problém!!!
Čajové plantáže na Šrí Lance najdete opravdu všude, v různých nadmořských výškách a právě i to se kromě dalších vlivů přenáší do konečné podoby, jak nám čaj v našem šálku chutná. Některé plantáže jsou v majetku přímo čajových továren, některé si obhospodařují lidé sami, kteří nasbírané čajové lístky následně prodávají čajovým továrnám. Na místě to znamená, že se v továrně sejde více čajových lístků, které nemusejí být ze stejného místa, ale jsou z jedné čajové oblasti.
A protože je třeba čajové keře průběžně doplňovat, je potřeba před samotným novým sázením získat čajovníky nové. To se dělá jednoduchým způsobem, tak že se z čajovníku odstřihne kousek větvičky s čajovým lístkem a ten se následně lehce poupraví, přistřihne a zasadí na místa, které jsou pro toto předpěstování určené.
Po zakořenění se po čase z těchto čajových školek čajovníky přesadí přímo na místa, kde je potřeba buď založit novou čajovou plantáž či na místa kde se doplní plantáž stávající. Na těchto vybraných místech už se nový čajový keř dalších mnoho let dále rozrůstá, aby mohl být po čase rekultivován|omlazen. Než se tak stane u těchto nových čajovníků, projde tímto procesem mnoho čajovníků letitých.
Samotný proces rekultivace|omlazení není nijak složitý, jednou za 5 let se již mnoho let rostoucí čajovníky seříznou na předem zvolenou výšku, několik centimetrů nad zemí. Při pohledu to vypadá, jakoby byl čajovník téměř zlikvidován, je bez zelených lístků, ale není tomu tak. Pro kontrolu je vždy u čajové plantáže deska, na které se vždy znovu a znovu přepisuje poslední rok, kdy byla tato oblast rekultivována.
Seříznuté čajové keře pak vidíte na různých místech poblíž, kde schnou a později jsou použity místními na topení, především při přípravě šrílanských jídel a v lokalitách kolem čajových plantáží, kde žijí nejen sběračky čajových lístků. Vypadá to, že jsou použity těmi nejchudšími.
Tak to, ale může jen vypadat. Lidé, kteří žijí na Šrí Lance nejprostěji a nemají vše to, co nás Evropany zatěžuje a nenechává svobodnými, žijou daleko klidnější a spokojenější život, než kolikrát my v naší zemi. Oni skutečně mají to, co potřebují. Navíc narozdíl od nás má každý šrílančan kousek místa, který si buď koupil nebo mu ho vláda dala. Tito milí usměvaví lidé mají hodnoty nastavené jinak a právě proto jsou všichni bohatí, aniž by si to připouštěli. Pozemky je rozhodně bohatými nedělají.