Matcha
Matcha je unikátní práškový čaj, který má za sebou tisíciletou historii, nejdříve v Číně a od 12. století i v Japonsku. Proto i popíjení by mělo být bráno za slavnostní obřad.
Jak se vyrábí čaj Matcha?
Lístky pro čaj Matcha se produkují především v centrálním Japonsku, blízko Nishio a Uji. Výrobní postup je jedním z nejdražších na světě. Dlouhý výrobní proces začíná výběrem semínek a vypěstováním sazenice. Trvá okolo pěti let, než sazenička vyroste. Následující dva roky probíhá sběr, ale jen pro potřeby testů. Pro výrobu Matcha se lístky sbírají jen jednou ročně. Matcha se vyrábí výlučně z nejkřehčích čajových lístků nasbíraných brzy z jara a jen na zastiňovaných plantážích, což pomáhá zvýšení obsahu chlorofylu v mladých listech, tím dochází ke vzniku jasně zelené barvy čaje. Zastiňující proces nutí rostliny hledat si cestu za světlem a tím vznikají lístky delší, tenčí a pupeny měkčí. Lístky se při zpracování nesvinují, ale po usušení se z nich speciálním postupem vypreparují všechny žilky. Vzniklé listové útržky či vločky se nazývají tencha.
Lístky se následně rozemelou na velmi jemný čajový prášek jasně zelené barvy. V minulosti se čaj drtil ve zvláštních kamenných mlýncích těsně před podáváním, aby byl co nejčerstvější a nepřišel o jediný odstín své chuti a vůně. Dnes se zpravidla nadrtí hned ve zpracovatelském závodě. Drtí se stejně, tedy ve zvláštních kamenných mlýncích. Samotný čaj ovlivňuje kvalita listů, počasí během růstu, teplota během propařování i sušení. Důležité je, aby byly odstraněny z čaje cizí tělíska. Listy bez cizích tělísek se nazývají arancha. Následně nastává čas pro volbu jak bude list zpracován.
Věděli jste, že list je možné použít na 2 čaje?
List je zpracován buď na způsob Matcha nebo Gyokuro. Listy, které se použijí pro výrobu čaje Gyokuro se na rozdíl od lístků pro čaj Matcha už nezbavují žilek a stopek.
Jak Matcha voní a chutná?
Smyslové hodnocení pro Matchu je stejné jako u ostatních čajů. I u tohoto čaje se hodnotí barva, vůně a struktura. Nejlepší Matcha je zářivě zelená. Někteří producenti používají barevné spektrum a na základě provedené barevné analýzy určují kvalitu. Vůně dobré Matchy by měla být mírně rostlinná, hladká a sladká./Je možné přirovnat k okurce/. Obsah aminokyselin ovlivňuje chuť. Obecně vyšší obsah aminokyselin zvyšuje sladkou chuť čaje. Pokud je čaj hořký, pak má pravděpodobně nižší obsah aminokyselin a větší množství katechinu. Ideální obsah vlhkosti hotového čaje by měl být okolo 4 až 6 %.
Výživové rozbory poskytují ještě další indikátor k určení kvality. Matcha obsahuje široké spektrum živin, vápník, železo, vitamin C, ale také vlákninu. Dle množství jednotlivých látek se rozhodne, jak moc je Matcha kvalitní. Matchu kupujte v menším balení. Nejvhodnější volba je jednoznačně plechová krabička nebo originálně uzavřený sáček. Po otevření čaj co nejdříve spotřebujte.
Věděli jste, že Matcha není čaj jen na pití!
Matcha se používá i na výrobu sladkých, chlazených i osvěžujících čajů, jenž jsou vhodné pro běžné pití. V potravinářství, v restauračních provozech se hrubší druhy tohoto čaje využívájí k ochucování jídel, výrobě dortů, výrobě zmrzliny. Matchu můžete popíjet při všech příležitostech. Má své místo při cvičení, na večírku s přáteli, při vaření, během romantického večera, tvoří osvěžení během pracovního shonu. Je to nápoj tradičního japonského čajového obřadu. Matcha je vhodná i pro milovníky kávy. Silné dávkování může kávu nahradit a oživit tak alespoň dočasně pitný režim.
Jak si správně připravit Matchu?
Pro správnou přípravu čaje Matcha potřebujete misku a metličku na šlehání. Pak stačí nasypat přibližně 1 g Matcha čaje do misky, přidat 100 ml horké vody (70-90 °C) a pomocí metličky pořádně rozmíchat, až se Matcha ve vodě dokonale rozpustí. Horkou vodu můžete nahradit i studenou vodou, mlékem, sojovým nebo rýžovým mlékem, ovocným džusem. U dávkování je to podobné. Vždy je uváděno dávkování, které se doporučuje. Čajopíjci, kteří Matchu znají a nějaký čas si jí připravují, dávkují si jí podle sebe, podle vlastní chuti.
Pokud není k dispozici metlička na šlehání, nepropadejte panice. Stačí zhruba 1 g čaje Matcha zalít 1 polévkovou lžící vody a vytvořit z tého směsi jemnou kašičku. Je dobré rozetřít, rozmělnit všechny pevné částečky čaje Matcha. Pak už stačí jen čaj Matcha zalít.
V případě, že se Vám stane při dopíjení, že máte v hrníčku na dně hrudky nevadí. Zalijte si Matchu vodou /jen malé množství/ a znovu si Matchu rozmíchejte a dolejte vodou podle vašeho uvážení cca 1cm až 2cm ode dna šálku. Při dolití více vody již čaj Matcha nebude znát. Vždy záleží kolik vám Matchy zůstane u dna šálku.
Pokud je Matcha při první přípravě dobře rozmíchaná není třeba znovu dolévat vodou, po dopití nebude co zalévat. Vše bude vypito.
Jak nejlépe Matchu skladovat?
Matchu uchovávejte na suchém, tmavém místě. Po otevření balení co nejrychleji spotřebujte. Což není problém. Po otevření, alespoň v mém případě je Matcha velice rychle spotřebovaná, nemá šanci se zkazit.